idvazba: 11741
šablona: stranka_novinky
čas: 27.2.2021 07:07:16
verze: 4827
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW


FORENZNÍ IDENTIFIKACE PROHORMONŮ A PADĚLKŮ LÉČIV

Na ÚACH proběhl 24. ročník Soutěže o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie ve dnech 10. a 11. 2.
Soutěž je určena pro studenty bakalářských a magisterských studijních programů. Letošního ročníku, který proběhl v režimu on-line, se zúčastnilo rekordních 29 studentů z osmi fakult čtyř českých a jedné slovenské univerzity. V silné konkurenci naši studenti obstáli.
Slečna Lenka Filipiaková obdržela zvláštní cenu poroty za práci Detekcia myricetínu pomocou pokročilých techník vibračnej spektroskopie a Bc. Ivan Kopal získal zvláštní cenu firmy Nicolet CZ za práci Ex-situ analýza produktu fotochemické reakce 4-aminobenzenthiolu na površích plasmonických substrátů. Oběma oceněným studentům gratulujeme.
Hlavním pořadatelem je Česká společnost chemická a letošním spolupořadatelem a organizátorem byl tým pracovníků Ústavu analytické chemie naší fakulty ve složení prof. Mestek, dr. Člupek, dr. Kaňa a doc. Sýkora.

Sborník sekcí - zde najdete odkazy pro připojení k MS Teams

Theoretical and experimental approaches to predict which organic compounds are present in the interstellar medium
Jean-Claude Guillemin, Director of Research at CNRS, Institut des Sciences Chimiques de Rennes, France
More than 200 molecules have been detected in the clouds between the stars of the interstellar medium (ISM). Many of them are organic compounds. These species have been formed by a chemistry which depends on the physical and chemical parameters of the different media. By what reactions did these compounds form? What other compounds are present?
The purpose of this talk is to show how this subject has generated a lot of studies in organic chemistry. The choice of compounds, candidates for the ISM, is based on analogies with the detected compounds, a postulated chemistry of this medium or on physicochemical properties. Several target compounds and the particular procedures involved to synthesize them will be presented. The millimeter spectra obtained in the laboratory with those obtained from radio telescopes will be compared. Experimental studies to simulate the chemistry at 10K on the interstellar grains will be described. In particular, several studies devoted to the synthesis, chemistry and spectroscopy of cyanopolyynes and isocyanides, will be detailed.

Ukázku možností, jak se vypořádat s psaním odborného textu po technické stránce, naleznete v publikaci dr. Evy Julákové
Jak řešit problémy při psaní odborných textů
vytvořené pro cyklus seminářů organizovaných na našem ústavu v minulosti. Další jsou k nahlédnutí zde.

Ústav analytickej chémie FCHPT STU v Bratislave pořádá XV. medzinárodní konferenci "SÚČASNÝ STAV A PERSPEKTÍVY ANALYTICKEJ CHÉMIE V PRAXI" a to 12. až 14. května 2020 v Bratislavě.
ZAMERANIE KONFERENCIE
Cieľom konferencie je poskytnúť informácie o nových smeroch v analytických
metódach a inštrumentácii, ako aj hodnotení výsledkov analytických meraní.
Konferencia poskytne priestor na výmenu skúseností pracovníkov z rôznych oblastí
chemickej skúšobníckej činnosti a z univerzitných a výskumných pracovísk.
ACP 2020 prispeje k zvyšovaniu kvalifikácie pracovníkov skúšobných
a akreditovaných laboratórií.
Súčasťou konferencie budú kurzy prebiehajúce 11. 5. 2020 s témami:
- Multidimenzionálna a komprehensívna plynová chromatografia
- Od klasickej AAS po vysokorozlišovaciu
- Úvod do LC-MS/MS
TÉMATICKÉ OBLASTI
• kontrola kvality a bezpečnosti potravín
• environmentálna analýza
• klinická analýza, bioanalytické aplikácie
• forenzná a toxikologická analýza
• chemická analýza v priemysle a energetike
• odber a úprava vzorky
• vývoj analytických metód
• chemometria a informatika

Ve dnech 21. a 22. listopadu se na Fakultě chemické VUT v Brně konala studentská konference Chemie je život 2019.
V sekci doktorských studentů Organické, environmentální chemie a biochemie byla udělena Cena vědeckého výboru Ing. Alžbětě Nemeškalové za práci Use of neonatal meconium for amphetamine-type drug screening in newborns.
Gratulujeme!

Ve dnech 21. a 22. listopadu se na Fakultě chemické VUT v Brně konala studentská konference Chemie je život 2019. Jednu ze tří cen udělovanou v kategorii magisterských studentů získal Jan Vališ, student 1. ročníku oboru Analytická chemie a jakostní inženýrství. Jeho práce pod vedením Ing. Lucie Habartové, Ph.D. a doc. Ing. Jana Mareše, Ph.D. zabývající se tvorbou algoritmů pro automatizované zpracování Ramanových spekter zaujala odbornou porotu natolik, že byla oceněna Čestným uznáním. Gratulujeme!
V sekci doktorských studentů byla udělena Cena vědeckého výboru Ing. Alžbětě Nemeškalové za práci Use of neonatal meconium for amphetamine-type drug screening in newborns.


Přednáška profesora Thomase Giesena (Universita Kassel, Německo)
„Laboratory infrared spectroscopy and its application for astronomical observations“
v úterý 26. 11. 2019 od 15:00 v zasedací místnosti FCHI ve 4. patře (Budova A, VSCHT).
Budou představeny nejnovější výsledky astrofyzikální skupiny v Kasselu a překvapivé výsledky ze spektroskopických astrofyzikálních experimentů.
ABSTRACT: When the nuclear fuel of a star is exhausted and the temperature of the stellar surface drops to a few thousand Kelvin, small molecules containing refractory elements such as silicon, carbon, titanium or aluminum can be formed. In the outer regions of the stellar atmosphere and at decreasing temperatures, these molecules can build dust grains, which are partially destroyed by atmospheric shocks and the strong radiation field outside the stellar envelope. The shells of late-type stars, such as the carbon-rich star IRC+10216 or the oxygen-rich star VY Canis Majoris, contain a large variety of these small molecules. Most molecular detections and observations were made at mm- and submm-wavelengths, while some molecules, especially the centro-symmetric species, lacking a permanent electrical dipole moment, were observed through ro-vibrational transitions in the mid- and far-infrared range. The spectroscopic data for astronomical observations stem from laboratory groups world-wide, whose results are made available in the form of spectral line lists via molecular databases.The talk presents techniques to produce and spectroscopically investigate short-lived reactive molecules, like Si2C, 13CCC, TiO and AlO. Recent results of the laboratory astrophysics group in Kassel and astronomical observations will be presented.




Mgr. Alžběta Nemeškalová byla oceněna jako nejlepší přednášející v sekci analytika na setkání mladých chemiků na XIX. Interdisciplinary Meeting of Young Scientists.

22. 1. 2019 ve 14:00 vystoupí v posluchárně A402 prof. Richardson s přednáškou "Removing mitochondrial rust! A potential treatment strategy in the mitochondrial disease, Friedreich's ataxia." Všichni jsou srdečně zváni.




Čtvrtá soutěžní úloha "Kolonová chromatografie radioaktivní mědi" (autoři: Pavel Řezanka a Kamil Záruba, autoři překladu: kolektiv mentorů IChO) se týkala alternativního způsobu získávání izotopu mědi připravovaného pro diagnostiku nádorů metodou pozitronové emisní tomografie.

Dodatek k memorandu o spolupráci podepsali v úterý 3.7.2018 policejní prezident genmjr. Mgr. Tomáš Tuhý, Ph.D. a rektor VŠCHT Praha prof. Ing. Karel Melzoch, Ph.D. Spolupráce navazuje na úspěšně řešený projekt z programu Bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra.
Text dodatku se vztahuje k rozšíření uzavřeného memoranda mezi policii ČR a VŠCHT Praha. V tomto rozšíření bude kladen důraz na rozšíření odborné gesce policie ČR při řešení vědecko-výzkumných projektů spojených s digitalizací pachové signatury a s pokročilou chemickou analýzou pachových stop. Neméně významným cílem vzájemné spolupráce zaštiťované tímto memorandem bude udržitelnost projektů souvisejících s analýzou pachových stop a implementace vědecko-výzkumných poznatků do policejní praxe. Toto memorandum se vztahuje také na vzájemnou spolupráci v oblasti prezentace, školení a vzdělávání policistů ČR.



Ing. Lucie Habartová z Ústavu analytické chemie FCHI získala 1. místo v Best Poster Award 2018 na mezinárodní konferenci 10th International Society of Clinical Spectroscopy Meeting (SPEC 2018) konané 10. - 15. června 2018 ve skotském Glasgow. Oceněny byly výsledky její práce v oblasti biospektroskopie krevní plazmy pro diagnostiku neurodegerativních a nádorových onemocnění.
Dne 17. června 2020 proběhlo na VŠCHT setkání s novými potenciálními studenty programu Analytická a forenzní chemie. K přibližně 50 účastníkům nejprve promluvil pan děkan prof. Přibyl, pak následovala vystoupení garanta programu doc. Sýkory a vedoucího Ústavu analytické chemie prof. Setničky. Dále se studentům představila pracovnice děkanátu paní Svobodová, která odpovídá za administrativní a organizační zajištění. Na přednáškovou část navázala exkurze po třech vybraných laboratořích ústavu s příslušným výkladem. Potenciální studenti tak měli příležitost se blíže seznámit s náplní studijního programu i s technickým vybavením laboratoří a mohli pokládat dotazy.

Ve dnech 12. a 13. 2. 2020 se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy na Albertově v Praze konal již 23. ročník soutěže o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie "O cenu Karla Štulíka 2020".
Na druhém místě se umístila Bc. Věra Kantorová a na třetím místě Bc. Tereza Navrátilová.
Oběma gratulujeme!
(Další informace k nalezení v sekci Semináře nebo na stránkách soutěže.)
Na stupních vítězů na letošním ročníku Soutěže o nejlepší práci mladých autorů v oboru spektroskopie stanul Ing. Antonín Kaňa, který získal 2. místo v kategorii publikované původní práce, resp. soubor prací se souborem prací shrunutých do příspěvku: Omezení stanovení nanočástic metodou single-particle ICP-MS.

7. 12. 2018 v 9:30 vystoupí v posluchárně A02 prof. Wolfgang Lindner s přednáškou "The versatility of liquid chromatographic enantiomer separation concepts with focus on the potential".


Ústav analytické chemie VŠCHT Praha,
Katedra analytické chemie PřF UK a Česká společnost chemická
a Česká společnost chemiků, Odborná skupina analytické chemie
pořádají v rámci 5. ročníku další seminář
Perspektivy v analytické chemii 2018
jehož pokračování se uskuteční ve čtvrtek 26. 4. 2018 od 14.00 v zasedací místnosti FCHI VŠCHT. Podrobnosti naleznete v letáku ke stažení.
Seminář doktorandů
před obhajobou disertační práce se uskuteční
ve čtvrtek 5. 4. 2018 od 14 h v zasedací místnosti FCHI
(budova A, zadní schodiště, 4. patro)
Program semináře:
1) Ve 14:00 Ing. Lucie Habartová vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Chiroptická spektroskopie v diagnostice metabolických a nádorových onemocnění“
2) Ve 14:30 Mgr. Petr Doležal vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Analýza lidského pachu“
3) V 15:00 Ing. Vít Novák vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Modelování vibračních a spektroskopických vlastností molekul“
4) V 15:30 Ing. Václav Parchaňský vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Konformační studie molekul využívající Ramanovu optickou aktivitu“

V konferenčním centru VŠCHT Praha na Jižním Městě proběhla ve dnech 7. a 8. února 2018
SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ STUDENTSKOU VĚDECKOU PRÁCI V OBORU ANALYTICKÁ CHEMIE "O CENU KARLA ŠTULÍKA"
Jednalo se již o 21. ročník soutěže, které se tentokrát zúčastnili studenti českých i jedné slovenské VŠ. Podrobnější informace můžete nalézt
nebo
Seminář doktorandů
před obhajobou disertační práce se uskuteční
ve čtvrtek 25. 1. 2018 od 14 h v zasedací místnosti FCHI
(budova A, zadní schodiště, 4. patro)
Program semináře:
1) Ve 14:00 Ing. Jakub Koktan vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Surface modifications of magnetic nanoparticles for analytical and biomedical applications“
„Povrchové modifikace magnetických nanočástic pro analytické a biomedicinální aplikace“
2) Ve 14:30 Ing. Štěpán Eichler vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Speciační analýza selenu“
„Speciation analysis of selenium“
3) V 15:00 Ing. Jana Zemenová vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Utilization of LC-MS and immuno-methods in the study of lipopeptides potentially applicable as pharmaceuticals “
„Využití LC-MS a imuno-metod při studiu lipopeptidů potencialně využitelných jako léčiv“

Letošní soutěže, která probíhala na našem ústavu ve třech sekcích, se zúčastnilo 19 studentek a studentů. Za nemalou finanční podporu všech soutěžících děkujeme našim sponzorům!
Výsledky letošního ročníku naleznete zde.

Ústav analytické chemie VŠCHT Praha,
Katedra analytické chemie PřF UK a Česká společnost chemická
a Česká společnost chemiků, Odborná skupina analytické chemie
pořádají další seminář
Perspektivy v analytické chemii
jehož pokračování se uskuteční ve čtvrtek 20. 4. 2017 od 14.00 v zasedací místnosti FCHI VŠCHT. Podrobnosti naleznete v letáku ke stažení.

Ve dnech 8. a 9. 2. 2017 hostila Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Celostátní soutěž o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie.
Nás diplomant Bc. Patrik Fagan získal v této soutěži O cenu Karla Štulíka zvláštní cenu poroty za práci s názvem
Studium struktury heroinu v roztoku spektroskopickými metodami
Gratulujeme!

Práce Ing. Lucie Habartové oceněná Spektroskopickou společností Jana Marka Marci (výsledky) s názvem
Chiroptická spektroskopie v analýze reálných klinických vzorků
uspěla v kategorii publikovaných prací autorů do 35 let v soutěži O nejlepší odbornou práci mladých autorů v oboru spektroskopie 2016.
Gratulujeme!

Nová skripta jsou vhodná pro studenty zapsané na přednášky Analytická chemie I a II, Analytická chemie A a B a Moderní analytické metody pro nanotechnologie.
Studentům VŠCHT Praha jsou skripta dostupná on-line na stránkách Vydavatelství.


Dne 1.9.2016 se od 16.30 h uskuteční přednáška Angular and Internal-State Distributions of Photofragments Determined from Time-of-Flight Mass Spectrometry autorů W.E. Perreaulta, N. Mukherjee a R. N. Zareho, kterou přednese prof. Zare (web skupiny, oficiální stránka Stanfordské univerzity).
Přednáška, jejíž abstrakt je zde, se uskuteční ve Velké zasedací síni pražského zastupitelstva na Pražské radnici na Mariánském náměstí pod záštitou primátorky hl. m. Prahy.
Všichni zájemci jsou srdečně zváni!

V úterý 19.4.2016 od 13 h se bude konat další ročník oslavy rozkvětu sakur "Hanami-japonský svátek jara" v kampusu před budovou B.
Věděli jste, že sakury vysadili bývalí pracovníci našeho ústavu? Více zde.

Seminář pořádaný firmou PCS, spol. s r.o. a Skupinou atomové spektrometrie Ústavu analytické chemie VŠCHT Praha se koná 3. 3. 2016 od 14,30 hod v zasedací místnosti FCHI VŠCHT (budova A, zadní schodiště, 4. patro, č. dv. 402).
Na semináři vystoupí
- RNDr. M. Krupka, CSc., (PCS s.r.o.)
- RNDr. J. Maixner, CSc., (VŠCHT)
- Doc. Ing. B. Doušová, CSc., (VŠCHT)
- Ing. F. Blahovec (PCS s.r.o.).
Ocenění v žebříčku časopisu Týden

Ve dnech 3. - 4. února 2016 se konal 19. ročník Soutěže o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie "O cenu Karla Štulíka 2016", kterou pořádalo Ústecké materiálové centrum a Přírodovědecká fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Ostravě ve spolupráci s Českou společností chemickou.
V této soutěži obsadil 3. místo náš student Bc. et Bc. Jiří Trousil se svou prací Nanočástice rifampicinu pro léčbu tuberkulózy: příprava a fyzikálně-chemická charakterizace. Práci vypracoval pod vedením prof. RNDr. Vladimíra Krále, DSc. and Mgr. Martina Hrubého, Ph. D. z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.
Zvláštní cenu poroty získala studentka 3. ročníku bakalářského studia Kristina Matějková za práci na téma Stanovení stopových prvků ve vzorcích českého medu, kterou vypracovala pod vedením prof. Ing. Oto Mesteka, CSc.
Oběma oceněným gratulujeme! Další fotky naleznete zde.

Letošního ročníku SVK se zúčastnil rekordní počet soutěžících. Ve čtyřech sekcích bojovalo o vítězství celkem 24 studentek a studentů.
Vítězům gratulujeme!
Výsledky naleznete zde.
Každoročně v listopadu u příležitosti Dne otevřených dveří probíhá na VŠCHT Praha tzv. Studentská vědecká konference (SVK), na které studenti bakalářského a magisterského studia prezentují výsledky svých výzkumných prací. Letošní SVK proběhne v pátek 20. 11. 2015.
- Práce jsou rozděleny do více sekcí podle odborného zaměření.
- Každý soutěžící prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky a zároveň odevzdává plný text shrnující výsledky jeho práce.
- Za účast na konferenci se neplatí žádný registrační poplatek, naopak každý soutěžící obdrží "startovné" formou mimořádného stipendia.
- Stalo se již tradicí, že kromě hodnocení příspěvků komisemi složenými z pedagogů VŠCHT Praha jsou práce studentů hodnoceny a oceňovány (věcnými či peněžitými cenami) zástupci průmyslové sféry.
- Závazná přihláška do středy 21.10.2015 pomocí elektronického formuláře.
- Zaslání anotace ústavnímu koordinátorovi do pátku 6.11.2015.
- V pátek 20.11.2015 proběhne v dopoledních hodinách vlastní soutěž.