V sobotu 9. listopadu 2024 se na VŠCHT Praha pod záštitou prorektorky Michaely Rumlové a PhD supportu Mili Losmanové uskutečnila historicky první Mezinárodní Doktorandská Konference o Pokrocích v Chemii (International Doctoral Conference on Advances in Chemistry). Konference pro doktorandy uspořádaná jejich kolegy doktorandy, zejména Sárou Hermochovou, Evou Pospíšilovou a Janem Vališem z Ústavu analytické chemie, FCHI, VŠCHT Praha, přivítala přes 40 účastníků z řady Českých univerzit, Británie, Kazachstánu, Polska, Švédska či Ukrajiny.
V každé sekci byla nejlepší přednáška oceněna cenou:
- Organická chemie: Killiann Heinz (VŠCHT Praha)
- Biochemie: Ondřej Morávek (Univerzita Pardubice)
- Enviromentální chemie: Jan Čundrle (Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem)
- Analytická, fyzikální a výpočetní chemie: Jorge Servert Lerdo de Tejada (University of Manchester)
- Chemické inženýrství a technologie: Dániel Gardenö (VŠCHT Praha).
Akce proběhla s podporu VŠCHT Praha, Nadace ORLEN Unipetrol a Zentiva.
Ing. Sára Hermochová získala cenu za mimořádnou kvalitu a originalitu výzkumu na konferenci 4th International Caparica Conference on Translational Forensics 2024, která se konala od 20. do 24. října 2024 v Portugalsku.
https://forensics2024.com/
Gratulujeme!
V úterý 5. listopadu 2024 se na budově B, v místnosti B2319 uskuteční přednáška na téma:
„Sensor Design & Dye-Displacement Sensing“
Přednáška začíná v 11:30.
V pondělí 4. listopadu 2024 se na budově A, v Uhelně uskuteční přednáška na téma:
„Cross-Reactive Sensors & Sensor Arrays“
Přednáška začíná v 10:00.
V pátek 1. listopadu 2024 se na budově A, v přednáškovém sále A1 uskuteční plenární přednáška na téma:
„Chiral Recognition & Measurement of Enantiomeric Excess Using Fluorescence Spectroscopy“
Přednáška začíná ve 13:00.
Vyšla první kniha projektu Zeptej se vědce!
O prázdninách vyšla kniha Zeptej se vědce s podtitulem Neexistují blbé otázky! Na její tvorbě se podílelo i několik autorů působících na FCHI i dalších fakultách VŠCHT:
Stanislav Gajdoš (FTOP), Kristýna Kantnerová (FCHI – Ústav analytické chemie), Olga Maťátková (FPBT), Henrietta Ottová (FPBT), Tereza Pavlíčková (FCHI), Kateřina Sasinová (FPBT), Vít Svoboda (FCHI) a Jaroslav Zelenka (FPBT).
Knihu je možné pořídit v e-shopu nakladatelství Grada (https://www.grada.cz/zeptej-se-vedce-14428/) nebo u oblíbených knihkupců. Kniha Zeptej se vědce nabízí výběr 50 nejzajímavějších otázek ze všech 1200 dotazů, které se v projektu Zeptej se vědce již nashromáždily. Tato jedinečná sbírka obsahuje odpovědi na otázky, které vás možná nikdy nenapadly, ale rozhodně vás zaujmou.
Ve spolupráci s nakladatelstvím Grada se chystá též křest knihy a podle dosavadních nápadů se bude jednat o akci, kterou by si žádný fanoušek české vědy neměl nechat ujít. Termín křestu bude brzy zveřejněn na sociálních sítích Zeptej se vědce (Facebook – https://www.facebook.com/zeptej.se.vedce, Instagram – https://www.instagram.com/zeptej_se_vedce, X – https://x.com/Zeptej_se_vedce), pravděpodobně se bude jednat o druhou polovinu října 2024.
získal ocenění “ALS Award for the best scientific contribution” na konferenci 20th ISC ‘Modern Analytical Chemistry’, Prague 2024
Na soutěži O cenu Karla Štulíka, dne 31.1. 2024 na PřFUK v Praze celkově soutežilo 13 studentů z celé České republiky, z toho bylo 5 z našeho ústavu a 4 z nich dostali ceny.
Kateřina Pražáková a Jakub Harvalík se umístili na děleném 3. místě, Marek Beneš obdržel cenu za nejlepší bakalářskou práci a bakalář Matyáš Garnol získal cenu Nicolet.
Oceněným studentům gratulujeme!
METROHM Česká republika s.r.o. ve spolupráci s
Odbornou skupinou analytické chemie
a
Odbornou skupinou elektrochemie
České společnosti chemické vyhlašuje
13. ročník soutěže
Cena Metrohm 2024
A. Cena Metrohm za nejlepší publikaci mladého chemika (do 35 let). Uděluje se 5 cen, každá dotovaná částkou 10 000 Kč:
- 3 ceny v oblasti elektroanalytické chemie
- 1 cena v oblasti UV-VIS-NIR spektroskopie a Ramanovy spektrometrie
- 1 cena v oblasti kapalinové chromatografie pro separaci iontových a polárních látek
Soutěžící nechť zašlou pdf-verzi své publikace, vyšlé v roce 2023, e-mailem na adresy barek@natur.cuni.cz a peter.barath@metrohm.cz spolu se svými identifikačními údaji (příjmení, jméno, pracoviště, datum narození, rodné číslo, případně členské číslo České společnosti chemické) do 15. ledna 2024.
B. Cena firmy Metrohm za celoživotní přínos k rozvoji elektroanalytické chemie.
Uděluje se jediná cena, dotovaná částkou 20 000 Kč. Nominační návrh se stručným zdůvodněním v rozsahu cca 2 stránky může zaslat jednotlivec i instituce na emailové adresy barek@natur.cuni.cz a peter.barath@metrohm.cz do 15. ledna 2024.
O udělení ceny bude rozhodovat komise ve složení: Ing. P. Barath, prof. J. Barek, prof. J. Labuda, prof. J. Ludvík, prof. L. Trnková, prof. P. Janoš, prof. P. Matějka. Rozhodnutí této komise je definitivní a nepodléhá žádnému dalšímu schvalování jinými orgány.
Vyhlášení vítězů této soutěže proběhne na slavnostním semináři firmy Metrohm Česká republika na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze 7. února 2024. O dalších podrobnostech budeme průběžně informovat e-mailem a na www stránkách firmy Metrohm (https://www.metrohm.com/cs-cz/), Chemických listů a České společnosti chemické.
Za Metrohm Česká republika s.r.o. Za Odbornou skupinu analytické chemie
České společnosti chemické
Ing. Peter Barath, Ph.D. prof. RNDr. Jiří Barek, CSc.
Vedoucí UNESCO laboratoře elektrochemie životního prostředí
Ředitel společnosti Katedra analytické chemie PřF UK Praha
Vojěch Kovařík
* 1958 Praha – 20- snad tamtéž
„Chemii jsem miloval od malička a bezpečný způsob jak ji uvést do života byla fotografie. V jedenácti se mi podařilo pomocí lápisu z lékárny a soli z kuchyně udělat na školní piják fotogram klíče od spíže. Po nezbytném seznámení s vývojkou a ustalovačem začalo období černobílé fotografie, ale záhy jsem si ho začal
zpestřovat tónováním, mořením a kolorováním.
Od červené žárovky mne osvobodil až „objev“ historických fototechnik.
Daguerrotypie byla vlastně poslední vyvolávací technika, záhy jsem přesedlal na různé -typie. Například argentotypie mne okouzlila svou snadností, lácí a možností tónování. Pak jsem se zvolna dostal k tiskům. Gumotisk je například tak tvárná technika, že se s ní dá experimentovat téměř do nekonečna.
Před časem mi péčí Atelieru Fotorenesance vyšel sborník tónování černobílé fotografie, čímž se uzavřelo téměř čtyřicetileté období experimentů v této oblasti… Na závěr jsem v něm slíbil, že budu-li žít dostatečně dlouho, přidám i výsledky pokusů s historickými technikami. Zdá se, že toto předsevzetí budu moci splnit…“
Raman spectroscopy and Raman optical activity of blood plasma for differential diagnosis of gastrointestinal cancers
Konference se bude konat v červnu tohoto roku v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Více informací a to, jak se zaregistrovat na konferenci, naleznete na odkazu níže.
Pořádá Asociace mladých chemiků České společnosti chemické.
https://konference-rosteme-s-chemii.webnode.cz/
https://www.facebook.com/events/1625543154566414/?ref=newsfeed
The Novel Three-Layer Electrode Based on Poly(Neutral Red) for Potentiometric Determination of Citrates
Gabriela Broncová 1,*, Tatiana V. Shishkanova 1 a Pavel Matějka 2
1 Department of Analytical Chemistry, University of Chemistry and Technology Prague, Technická 5, 166 28 Prague 6, Czech Republic; 2 Department of Physical Chemistry, University of Chemistry and Technology Prague, Technická 5, 166 28 Prague 6, Czech Republic; * Correspondence: gabriela.broncova@vscht.cz;
Třívrstvá elektroda složená z vnitřní, střední a vnější vrstvy polythiofenu (PTh), polyanilinu (PANI) a poly(neutrální červeně) (PNR) byla připravena, charakterizována a testována jako potenciometrický senzor pro stanovení citrátů v reálných vzorcích nealkoholických nápojů. Naše výsledky ukázaly, že navržená koncepce tří vybraných a po sobě nanášených polymerních vrstev (PTh-PANI-PNR) jako snímacího systému je plně funkční, použitelná a výhodná ve srovnání s jinými existujícími systémy. Za vhodných podmínek přípravy podporuje PANI vazebné vlastnosti PNR. Na rozdíl od jednoduché elektrody PNR zlepšuje třívrstvý systém (PTh-PANI-PNR) klíčové parametry iontově selektivní elektrody. Hlavně je stabilnější, eliminují se povrchové interference podkladové Pt. Navíc stanovení citrátu v reálném vzorku je mnohem přesnější.
DOI:10.1039/D2AN02014A
https://pubs.rsc.org/en/Content/ArticleLanding/2023/AN/D2AN02014A
https://doi.org/10.1016/j.saa.2022.122303
- Miguel Sanz-Novo, Lucie Kolesniková, Aran Insausti, José L. Alonso, Iker León, Elena R. Alonso: A journey across dopamine Metabolism: A rotational study of DOPAC, Spectrochimica Acta Part A: Molecular and Biomolecular Spectroscopy 2023, 290, 122303,
https://doi.org/10.3847/1538-4357/acade3
- Lucie Kolesniková, Tereza Uhlíková, Jan Koucký, Kateřina Luková, Dominik Habiger, Patrik Kania, Jean-Claude Guillemin, Štěpán Urban: Rotational Fingerprints of Vinylketene for Astronomical Observations, The Astrophysical Journal, 2023, 944, issue 1, pp: 10,
V celostátní soutěži o „Cenu Karla Štulíka 2023“ o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie, která je určena všem studentům bakalářského a magisterského studia, studujícím na českých a slovenských vysokých školách, která se letos konala na Přírodovědecké fakultě Univerzity v Ostravě (soutěžilo celkem 14 studentů; za náš ústav Bc. Anna Amirianová a Bc. Jakub Harvalík), získala ocenění za nejlepší separační metodu Bc. Anna Amirianová za práci „Vývoj LC-MS metody pro analýzu metabolitů mykobakterií“.
Autorem fotografií je Martin Mucha, Ph.D.
Jedná se o projekt typu POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP OUTGOING 2022.
Cena Josefa Hlávky je určena pro talentované studenty v bakalářském, magisterském nebo doktorském studiu, kteří prokázali výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení ve svém oboru, a pro mladé talentované vědecké pracovníky Akademie věd ČR do 33 let jejich věku. O udělení Ceny Josefa Hlávky rozhoduje správní rada Nadání na návrh rektorů českých veřejných vysokých škol pražských, rektora brněnské techniky, předsedy Akademie věd ČR a ředitele IKEM Praha. Cena je spojena s předáním diplomu a nadačního příspěvku ve výši 25 000,- Kč pro každého nositele. Návrh na udělení Ceny Josefa Hlávky zasílají správní radě Nadání rektoři českých veřejných vysokých škol pražských, a to z každé fakulty podle schválených pravidel ne více než jednoho kandidáta. Rektor Vysokého učení technického v Brně a předseda Akademie věd ČR navrhují kandidátů pět.
na prestižní mezinárodní konferenci Caparica in Translational Forensics 2022 získala Ing. Ulrika Malá. Gratulujeme!
Zajímavé přednášky přednesli i další členové pražské skupiny Forenzní olfaktronika Ing. Jana Čechová a Ing. Oleksii Kaminskyi (viz foto).
Všechny příspěvky skupiny prof. Urbana získaly mimořádný zájem prestižních forenzních pracovišť v Německu, Francii, Španělsku a v USA (FBI).
International workshop on CHEMICAL ANALYSIS OF HUMAN SCENT FOR FORENSIC PURPOSES
Is organized 22. - 23. 9. 2022 by the University of Chemistry and Technology, Prague and with the support of the Ministry of Interior of Czech Republic.
Prague Olfactronic Team: Prof. Štěpán Urban (head), Dr. Veronika Škeříková, Dr. Petra Pojmanová
PhD Students: Ing. Nikola Ladislavová, Ing. Jana Čechová, Ing. Oleksii Kaminskyi, Ing. Ulrika Malá
Prof. Urban byl pozván do Institutu de Recherche Criminelle de la Gendarmerie Nationale v Paříži.
Zde se setkal s kpt. Vincentem Cuzuelem, Ph.D., který je světovou špičkou v ve forenzní olfaktronice a odorologii. Toto setkání je začátkem dlouho plánované spolupráce.
Na půdě školy se profesor J. M. Lehn setkal s rektorem Pavlem Matějkou i se svým bývalým stážistou profesorem Vladimírem Setničkou.
Tatiana V. Shishkanova a Alla Sinica
Spektroskopická charakterizace povrchu modifikované elektrody, detekce metabolitů neuroblastomu pomocí elektrochemických technik a jejich význam, detekce markerů neuroblastomu jednotlivě i ve směsi.
Gratulujeme k tomuto úspěchu panu profesorovi!
Prof. Jiří Straus si od roku 2015 vyběhal po celém světě medaili za uběhnutí šesti světových a ikonických maratonů, New York, Boston, Chicago, Tokio, Londýn a Berlín. Aby získal tuto medaili, musel dokladovat účast, zaběhnutý čas a dokonce ve dvou případech (Tokio, Boston) musel zaslat fotografie s účastnickým číslem. Medaili dostane skutečně jen ten, kdo objektivně prokáže nejen účast na maratonech, ale také výsledný čas, doběhnutí.
Červen 2022
Navštívili jsme sklárnu Rückl, prohlédli si výrobu a doc. Dolenský si vybrousil sklenku. Pojedli jsme v salónku restaurace Zastávka, tedy v původním vagónu z minulého století.
Ceny The Parc za rok 2021 byly studentům předány ve čtvrtek 24. 2. 2022 v posluchárně VŠCHT za přítomnosti rektora školy profesora Matějky.
Ing. Dita Spálovská převzala ocenění za svou doktorskou práci "Vibrační a chiroptická spektroskopie jako pokročilý nástroj studia struktury a identifikace farmaceuticky významných a psychoaktivních látek", kterou v krátké prezentaci představila.
V celostátní soutěži o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie, která je určena všem studentům bakalářského a magisterského studia, studujícím na českých a slovenských vysokých školách, byli oceněni Zvláštní cenou poroty naši studenti:
Bc. Adéla Koryťáková za práci Vliv podkladového materiálu a přídavku komplexačního činidla na galvanickou přípravu SERS-aktivních vrstev a spektra riboflavinu
Jakub Harvalík za práci Studium využitelnosti koloidních roztoků Au a Ag nanočástic pro povrchem zesílenou Ramanovu spektroskopii krevní plazmy
GRATULUJEME!!!
byla udělena generálmajorem Mgr. Janem Švejdarem dne 3. 2. 2022 prof. Štěpánu Urbanovi za dlouhodobou a iniciativní spolupráci s Policií ČR v oblasti přístrojového zkoumání pachových stop, objev molekul lidské pachové signatury, digitalizaci pachových stop, vznik forenzního oboru Olfaktroniky a unikátní přínos pro rozvoj kriminalistiky.
Tatiana V. Shishkanova, Eva Pospíšilová, Vadim Prokopec
Tato práce ukazuje analytickou použitelnost jednotlivých iontově selektivních membrán (ISM) a potenciometrického senzorového pole pro rozlišení a detekci derivátů kathinonu.
Konzumace psychoaktivních látek je celosvětovým problémem a samotný počet jejich záchytů je alarmující. Mezi tyto látky patří také syntetická droga 3,4-methylendioxy-N-methylamfetamin (MDMA), známá také jako extáze, která je velmi často zneužívaná a rozšířená po celém světě. Počet záchytů tablet extáze svědčí o jejich oblíbenosti zejména na scéně taneční hudby. V molekule MDMA se nachází jedno chirální centrum, a proto se může vyskytovat jako dva enantiomery, které se vyznačují odlišnou fyziologickou aktivitou. Znalost enantiomerního přebytku v zabavených tabletách je proto vysoce žádoucí. V rámci práce byly provedeny rozměrové a váhové analýzy podpořené fotografickou dokumentací. Kromě toho byla k ověření obsahu účinné látky v tabletách použita Ramanova a infračervená (IR) spektroskopie. Následně byl použit elektronický cirkulární dichroismus (ECD) ke konstrukci kalibrační křivky pro stanovení enantiomerního přebytku MDMA v zajištěných tabletách. Získané výsledky ukazují, že většina zajištěných tablet obsahovala MDMA jako racemát.
Vysoká škola finanční a správní pořádala dne 25. listopadu 2021
6. ročník mezinárodní vědecké konference „Trestně právní a kriminalistické aspekty dokazování“
Konference byla věnována aktuálním otázkám trestního práva, kriminalistiky a forenzních věd v procesu dokazování. Orientace byla na aktuální a nové postupy v dokazování a na otázky akceptace znaleckých posudků soudy.
Na konferenci vystoupili i naši kolegové dr. František Králík s přednáškou "Spektroskopická analýza a identifikace ilegálních přípravků obsahujících selektivní modulátory androgenního receptoru" a Ing. Kristýna Dobšíková s přednáškou na téma "Analýza a identifikace zadržených vzorků methamfetaminu pomocí vibrační a chiroptické spektroskopie". Ing. Dita Spálovská a Ing. Patrik Fagan připěli svými články do sborníku.
JIŘÍ STRAUSa,b, TOMÁŠ KREJČÍc
a) University of Finance and Administration, Prague, The Czech Republic
b) University of Chemistry and Technology, Prague, The Czech Republic
c ) National Drug Headquarters Criminal Police and Investigation Service, Police of the Czech Republic
Abstrakt: V článku je pojednáno o domovní prohlídce a prohlídkách jiných prostor a pozemků jako kriminalistické metodě a využití při vyšetřování drogové trestné činnosti. Pozornost je věnována aspektům při zajišťování kriminalisticky relevantních informací, kriminalistických stop a postupu před realizací domovní prohlídky. V příspěvku je uveden postup při realizaci domovní prohlídky z hlediska kriminalistické taktiky. Důraz je kladen na nutnost správné volby požadovaného institutu prohlídky ve vztahu k objektu zájmu a význam řádného odůvodnění neodkladnosti a neopakovatelnosti úkonu, pokud mají být prohlídky provedeny před zahájením trestního stíhání. V závěru autoři vyjadřují názor na zlepšení realizace domovní prohlídky a náměty na zefektivnění postupu.
Vzájemná interakce ghrelinu a jeho nového endogenního antagonisty LEAP2:
možná úloha v patologii obezity
Grantová agentura České republiky (GA ČR) vybrala 477 výzkumných projektů, které budou financovány od příštího roku. Témata projektů, která si vědci zvolili, jsou ze všech oblastí základního výzkumu, jehož hlavním cílem je přinést nové poznatky. Projekty byly vybrány v rámci různých grantových výzev – vybrané projekty budou probíhat 3–5 let.
Solvatochromní sklíčka a silikagely jako chemické převodníky umožňující spektrofotometrii bezbarvých tekutin ve viditelné oblasti spektra
Grantová agentura České republiky (GA ČR) vybrala 477 výzkumných projektů, které budou financovány od příštího roku. Témata projektů, která si vědci zvolili, jsou ze všech oblastí základního výzkumu, jehož hlavním cílem je přinést nové poznatky. Projekty byly vybrány v rámci různých grantových výzev – vybrané projekty budou probíhat 3–5 let.
Zlatá Medaile Josefa Hlávky byla udělena prof. RNDr. Štěpánovi Urbanovi, CSc.
Úpřímně gratulujeme!
V předvečer 17. listopadu 2021 byly předány na zámku v Lužanech ocenění Nadace Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových a mezi laureáty tradičně nechyběli ani zástupci VŠCHT Praha.
Profesor Štěpán Urban získal Medaili Josefa Hlávky jako výraz ocenění jeho celoživotního díla.
Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc. je uznávaným odborníkem ve vysoce rozlišené infračervené a mikrovlnné spektroskopii, kde rozvíjel teorii rotačně vibračních hamiltoniánů společně se sofistikovanými programovými prostředky pro detailní analýzu spekter, a také v rozvíjející se terahertzové spektroskopii, kde se zabývá slabými intermolekulárními interakcemi v kondenzované fázi. V poslední době je znám i jako průkopník v oblasti forenzní olfaktronické identifikace osob a digitalizace pachové signatury včetně určování skupinových vlastností jedince (určování etnického původu, pohlaví, krevních skupin atp.) detailní analýzou chemického složení pachu.
Štěpán Urban vystudoval specializaci fyzikální chemie na PřF UK Praha v roce 1974. Diplomovou práci vypracoval na Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie ČSAV, kde v roce 1980 obhájil dizertační práci v problematice vysoce rozlišených spekter amoniaku a kde následně pracoval jako vědecký pracovník. Po roce 1990 se začal věnovat pedagogické činnosti nejprve na UK, a poté na VŠCHT Praha, kde v roce 1992 zavedl magisterský kurz „Molekulová spektroskopie“. V roce 1995 se habilitoval v oboru analytická chemie a v roce 2003 byl pro tento obor jmenován profesorem.
Štěpán Urban absolvoval řadu významných zahraničních pobytů: třikrát na univerzitě v Kolíně na Rýnem, na Státní univerzitě v Columbusu, Ohio, s podporou Harald-Nielsenova stipendia, na Spektroskopickém ústavu AV SSSR v Troicku u Moskvy, nebo na Univerzitě v Lille. Po roce 1990 mu bylo uděleno prestižní stipendium Humboldtovy nadace na universitě v Kolíně. Jako hostující profesor působil na Universitě Paris-Sud, v Orsay, opět na univerzitě v Columbusu, dále pak na japonském ústavě pokročilého interdisciplinárního výzkumu v Tsukubě a na Ústavu chemické fyziky university v italské Bologni.
Štěpán Urban je autorem více než 150 původních vědeckých publikací v recenzovaných mezinárodních časopisech. Tyto práce byly citovány více než 1500-krát. Profesor Urban prezentoval více než 95 příspěvků na konferencích, z toho 3 vyžádané plenární přednášky v zahraničí a 11 vyžádaných přednášek v ČR.
V roce 2010 obdržel medaili Ioannes Marcus Marci Medal, v letech 2010–16 byl členem redakční rady Journal of Molecular Spectroscopy a dlouhodobě působí jako předseda organizačního výboru mezinárodních konferencí o vysoce rozlišené molekulové spektroskopii. V rámci konferencí v Praze přivítal 5 nositelů Nobelovy ceny. Profesor Urban aktivně pracoval v panelech grantové agentury ČR a byl také českým zástupce v mezinárodním ústavu pro systémové analýzy (IIASA) v Laxemburku u Vídně. Je též organizátorem mezinárodního workshopu v novém vědním oboru Forenzní olfaktronika. V tomto oboru je i konzultantem Ústavního soudu.
Štěpán Urban získal jako řešitel 12 grantových projektů (včetně jednoho amerického a jednoho evropského), které mu umožnily vybudovat na VŠCHT špičkové laboratoře pro mikrovlnnou, centimetrovou, submilimetrovou vysoce rozlišenou spektroskopii, dále pro terahertzovou spektroskopii a špičkovou olfaktronickou laboratoř. Všechny tyto laboratoře jsou v ČR jedinečné.
Štěpán Urban jako školitel úspěšně vedl mnoho desítek studentských závěrečných prací. Během jeho osmiletého působení v roli vedoucího Ústavu analytické chemie na VŠCHT Praha zažilo toto pracoviště nebývalý rozkvět a stalo se i špičkovým forenzním školícím pracovištěm pro desítky českých i zahraničních studentů.
.
.
Gratulujeme Ing. Františkovi Králíkovi, Ph.D.,
který převzal v předvečer 17. listopadu 2021 na zámku v Lužanech Cenu Josefa Hlávky pro nejlepší studenty za práci "Vývoj metod vibrační a chiroptické spektroskopie pro identifikaci drog a padělků léčiv".
Steroid Glycosides Hyrcanoside and Deglucohyrcanoside: On Isolation, Structural Identification, and Anticancer Activity
Článek je výsledkem spolupráce několika ústavů (viz publikace) a podpořen grantem GA ČR.
Srdeční glykosidy (CG) představují skupinu různých sloučenin přírodního původu. Většina CG jsou silné inhibitory Na+/K+-ATPázy a některé se běžně používají při léčbě různých srdečních stavů. Biologické aktivity jiných méně známých CG nebyly dosud plně prozkoumány. Je zajímavé, že byl odhalen protirakovinný potenciál některých CG a proto jsou některé z těchto sloučenin nyní zkoumány z hlediska aplikace léků. Vysoká systémová toxicita a nízká selektivita rakovinných buněk klinicky používaných CG však dosud značně omezovaly jejich použití v léčbě rakoviny. Proto jsme se v této studii zaměřili na dvě špatně popsané CG: hyrkanoside a deglukohyrcanoside. Zpracovali jsme jejich izolaci, strukturální identifikaci a hodnocení cytotoxicity v panelu rakovinných a nerakovinných buněčných linií a jejich potenciál vyvolat zástavu buněčného cyklu ve fázi G2/M. Aktivita hyrkanosidu a deglukohyrkanosidu byla porovnána se třemi dalšími CG: ouabainem, digitoxinem a cymarinem. Dále pomocí in silico modelování byla také studována interakce těchto CG s Na+/K+-ATPázou. Doufejme, že tyto sloučeniny by mohly sloužit nejen jako výzkumný nástroj pro inhibici Na+/K+-ATPázy, ale také jako nová léčiva proti rakovině.
Díky analýze podobnosti vzorků jsme schopni říci, který z dobrovolníků má pachovou stopu nejvíce shodnou se stopou zajištěnou na vystřelené nábojnici.
Poděkování Ing. Ladislavové, dr. Vrbkovi a Oddělení komunikace VŠCHT
Článek: Polymers 2021, 13(19), 3220; https://doi.org/10.3390/polym13193220
Optimization of Electrochemical Visualization of Latent Fingerprints with Poly(Neutral Red) on Brass Surfaces
Gabriela Broncová 1,*, Tereza Slaninová 1, Miroslava Trchová 2, Vadim Prokopec 1, Pavel Matějka 3 and Tatiana V. Shishkanova 1
Otisky prstů jsou v současné době jedním z nejpoužívanějších prostředků forenzní identifikace. Po uchopení náboje, nabití zbraně a střelbě jsou otisky prstů neviditelné a střelec neznámý. Doposud neexistuje vhodná technika zviditelnění otisků prstů na vystřelených nábojnicích. Slibnou cestou je elektrochemická depozice poly(neutralní červeně) cyklickou voltametrií, která je rychlá, levná a použitelná v terénu.
Tato studie je zaměřena na (i) optimalizaci podmínek elektrochemického ukládání PNR na mosazné povrchy, (ii) ATR-FTIR spektroskopickou charakterizaci substrátů modifikovaných PNR a (iii) identifikaci charakteristických detailů na vizualizovaných otiscích prstů na vypálených mosazných nábojnicích.
Možnost použití jednoduché metody vizualizace otisků prstů na vypálených nábojnicích na základě aplikace vhodné polymerizované vrstvy nabízí uplatnění v budoucnosti při vyšetřování zločinů.
Ocenění doc. RNDr. Dr. Davida Sýkory
Dne 15. září Ministr zdravotnictví ČR Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, slavnostně předal výzkumnému týmu, jehož členem je doc. David Sýkora, Čestné uznání za zdravotnický výzkum 2020 za mimořádné výsledky dosažené v projektu NEUROGENERATIVNÍ PROCESY U PACIENTŮ EXPONOVANÝCH METANOLU (PROSPEKTIVNÍ STUDIE PO HRMOMADNÉ OTRAVĚ METANOLEM V ČESKÉ REPUBLICE 2012). Z celkem bezmála 150 hodnocených výzkumných projektů bylo oceněno pouze 10.
https://osanal.csch.cz/blog-2/
Development of methodology for the study of API sensitivity to hydrolytic degradations at different pH conditions in solid‑state
Práce se věnuje problematice degradace léčivých přípravků v pevné fázi. Bylo prokázáno, že degradační experiment s roztokem léčiva není dostatečný, a proto byla vyvinuta nová metoda, která umožňuje studovat degradaci léčiva za různého pH přímo v pevné fázi.
V časopise Vibrational Spectroscopy právě vyšla naše publikace s názvem ,,Structural analysis of MDMA in solution by methods of chiroptical spectroscopy supported by DFT calculations", která se zabývá detailní strukturní analýzou molekuly extáze (MDMA) v roztoku pomocí metod chiroptické spektroskopie podpořených DFT simulacemi. Grafický abstrakt této publikace pak ozdobil titulní obálku tohoto čísla časopisu. . |
V červnu tohoto roku oslavil své 80. narozeniny prof. Ing. Karel Volka, CSc., jeden z nejvýznačnějších představitelů české analytické školy a dlouholetý vedoucí Ústavu analytické chemie na VŠCHT Praha. Po habilitaci v oboru analytické chemie v roce 1990 pak úspěšně absolvoval jmenovací řízení a v roce 1993 byl jmenován prezidentem republiky profesorem pro obor analytická chemie. V letech 1994–1996 prof. Volka zastával funkci prorektora pro vědu a výzkum VŠCHT Praha a v letech 1991–2008 vedl Ústav analytické chemie na VŠCHT Praha. Jeho vědecká kariéra byla zaměřena především na molekulovou spektroskopii, zejména na metody vibrační spektroskopie. Významně přispěl jak k rozvoji „tradičních“ metod infračervené a Ramanovy spektroskopie, tak i v České republice často jedinečných spektroskopických technik. Zde jde především o rozvoj chiroptických spektroskopických metod a vývoj technik vysoce rozlišené spektroskopie v centimetrové, milimetrové, submilimetrové a terahertzové oblasti. Byl řešitelem či koordinátorem řady významných vědeckých i vzdělávacích projektů a výzkumných záměrů, včetně projektů podporovaných EU, jako například EUROSPEC či PACI (Pražské analytické centrum inovací). Je spoluautorem více než 130 původních sdělení v impaktovaných časopisech a autorem řady kapitol v monografiích, učebnicích i skriptech. Za svou dlouholetou práci pro rozvoj školy byl v roce 2008 oceněn Cenou rektora VŠCHT Praha. V roce 2011 se stal nositelem medaile Emila Votočka. Prof. Volka je dlouholetým aktivním členem Spektroskopické společnosti Jana Marka Marci (Československé spektroskopické společnosti), v letech 1990–2005 byl pak jejím předsedou, bylo mu uděleno též Čestné členství této společnosti a v roce 1995 medaile Jana Marka Marci z Kronlandu. Jako předseda společnosti organizoval, případně zaštiťoval, řadu odborných národních a mezinárodních konferencí. Hlavně však byl vynikajícím učitelem analytické chemie a jejím neúnavným propagátorem, což dokazuje značné množství vynikajících učebních textů a jeho nepominutelná role při organizaci mezinárodních soutěží pro studenty analytické chemie, kde se naplno projevily i jeho vynikající organizační schopnosti. Takže nám nezbývá než Jiří Barek, Vladimír Setnička a Štěpán Urban |
Milé studentky, milí studenti,
pokud se vám v SIS nepodaří najít téma podle vašeho gusta, neváhejte se obrátit na vedoucí našich vědeckých skupin či jednotlivé pedagogy Ústavu analytické chemie - rádi vám pomohou najít vhodné téma závěrečné práce dle vašich preferencí.
(nachází se v budově A na chodbě, naproti dveřím A239)
Kolega Vojtěch Kovařík je milovníkem "staré" chemie a během let na VŠCHT zachránil mnoho pokladů. Část z nich krásně uspořádal v osvětlené dřevěné vitríně na chodbě ve druhém patře budovy A, naproti dveřím A239. Ponořte se tedy do dávných časů počátků chemie a nechte se doprovodit textem pana Kovaříka.
Chemie v nějaké formě provázela lidstvo po celou dobu jeho existence.
Formu, v jaké ji známe dnes, začala získávat na přelomu 18 a 19 století, především v Anglii a Německu, výrobou chemicky přesně definovaných látek. Výrobny vznikaly často v dřevěných boudách na krajích měst, později i ve vnitroblocích. Některé zpočátku produkovaly jen jednu či dvě chemikálie. Do tehdejšího sortimentu výrobců patřily také skalice, kamence, žlutá krevní sůl, borax…
Vedle těchto podnikatelů v novém oboru začali vyrábět chemikálie i někteří lékárníci. Typický je příklad Emanuela Mercka. Ve své lékárně U anděla začal nejprve s komerční izolací alkaloidů. Postupně svoje aktivity rozšířil na tovární výrobu širokého spektra anorganických i organických látek. Chemikálie se v lékárnách udržely poměrně dlouho, nakonec i nejstarší lahvička v naší vitrínce je od PhmC Schnurpfeila z roku 1920.
Jako jedno z odvětví se poměrně záhy vynořila chemie analytická. Bylo třeba zjišťovat, zda při výrobě skutečně vznikl žádaný produkt, zároveň se stále zvyšovaly požadavky na čistotu. Již roku 1839 Justus von Liebig vybudoval první výukovou laboratoř. Ve Skotsku roku 1888 existuje funkce státního analytika. Analytická chemie záhy proniká do řady oblastí života. Do kriminalistiky například vkročila Marshovou zkouškou tehdy módního jedu arzenu.
Zprvu se používaly ryze chemické cesty – suchá a mokrá.
Analýza na suché cestě využívala plamenových zkoušek, při nichž některé prvky charakteristicky zabarvovaly nesvítivý plamen. Pro kovy se využívalo žíhání na dřevěném uhlí a boraxové perličky, které v žáru reagují za vzniku definovaných barevných sloučenin. Mokrá cesta využívala srážení látek z roztoků, případně změny jejich barev určitými činidly. Tato metoda byla nejen přesnější, ale dokázala pokrýt celé spektrum anorganických sloučenin.
S rozvojem techniky se stále více uplatňují přístroje. Přímo naproti vitrínce, na velkoplošném monitoru, pokračuje analytická chemie do století jednadvacátého. Vývoj dnes probíhá směrem k větší instrumentaci a tím i k větší přesnosti. Každé nově dobyté desetinné místo je malým krokem pro chemii, ale velkým skokem pro výzkum i výrobu.
A přístroje s názvy jako NMR, Raman, ASP... jsou dnes běžná kukátka do nitra hmoty. [text Vojtěch Kovařík, foto Dita Egertová]
Tým doktorandů z našeho ústavu ve složení Ing. Kateřina Hrubešová, Ing. Markéta Fousková, Ing. Ondřej Vrtělka a Ing. Tatiana Smirnova (ústav 320) uspěl se svým projektem Multi-Omics Approach in Medical Research v prestižní Interní grantové soutěži VŠCHT Praha – IGRA@UCTP.
V rámci projektu se budou zabývat analýzou krevní plazmy a jejích frakcí kombinací moderních analytických technik (MALDI-TOF, LC-MS/MS, NMR, ECD, FT-IR a Ramanova spektroskopie) za účelem nalezení nových postupů v klinické diagnostice hepatocelulárního karcinomu.
Gratulujeme a přejeme úspěšné řešení projektu!
FORENZNÍ IDENTIFIKACE PROHORMONŮ A PADĚLKŮ LÉČIV
Na ÚACH proběhl 24. ročník Soutěže o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie ve dnech 10. a 11. 2.
Soutěž je určena pro studenty bakalářských a magisterských studijních programů. Letošního ročníku, který proběhl v režimu on-line, se zúčastnilo rekordních 29 studentů z osmi fakult čtyř českých a jedné slovenské univerzity. V silné konkurenci naši studenti obstáli.
Slečna Lenka Filipiaková obdržela zvláštní cenu poroty za práci Detekcia myricetínu pomocou pokročilých techník vibračnej spektroskopie a Bc. Ivan Kopal získal zvláštní cenu firmy Nicolet CZ za práci Ex-situ analýza produktu fotochemické reakce 4-aminobenzenthiolu na površích plasmonických substrátů. Oběma oceněným studentům gratulujeme.
Hlavním pořadatelem je Česká společnost chemická a letošním spolupořadatelem a organizátorem byl tým pracovníků Ústavu analytické chemie naší fakulty ve složení prof. Mestek, dr. Člupek, dr. Kaňa a doc. Sýkora.
Sborník sekcí - zde najdete odkazy pro připojení k MS Teams
Theoretical and experimental approaches to predict which organic compounds are present in the interstellar medium
Jean-Claude Guillemin, Director of Research at CNRS, Institut des Sciences Chimiques de Rennes, France
More than 200 molecules have been detected in the clouds between the stars of the interstellar medium (ISM). Many of them are organic compounds. These species have been formed by a chemistry which depends on the physical and chemical parameters of the different media. By what reactions did these compounds form? What other compounds are present?
The purpose of this talk is to show how this subject has generated a lot of studies in organic chemistry. The choice of compounds, candidates for the ISM, is based on analogies with the detected compounds, a postulated chemistry of this medium or on physicochemical properties. Several target compounds and the particular procedures involved to synthesize them will be presented. The millimeter spectra obtained in the laboratory with those obtained from radio telescopes will be compared. Experimental studies to simulate the chemistry at 10K on the interstellar grains will be described. In particular, several studies devoted to the synthesis, chemistry and spectroscopy of cyanopolyynes and isocyanides, will be detailed.
Ukázku možností, jak se vypořádat s psaním odborného textu po technické stránce, naleznete v publikaci dr. Evy Julákové
Jak řešit problémy při psaní odborných textů
vytvořené pro cyklus seminářů organizovaných na našem ústavu v minulosti. Další jsou k nahlédnutí zde.
Ústav analytickej chémie FCHPT STU v Bratislave pořádá XV. medzinárodní konferenci "SÚČASNÝ STAV A PERSPEKTÍVY ANALYTICKEJ CHÉMIE V PRAXI" a to 12. až 14. května 2020 v Bratislavě.
ZAMERANIE KONFERENCIE
Cieľom konferencie je poskytnúť informácie o nových smeroch v analytických
metódach a inštrumentácii, ako aj hodnotení výsledkov analytických meraní.
Konferencia poskytne priestor na výmenu skúseností pracovníkov z rôznych oblastí
chemickej skúšobníckej činnosti a z univerzitných a výskumných pracovísk.
ACP 2020 prispeje k zvyšovaniu kvalifikácie pracovníkov skúšobných
a akreditovaných laboratórií.
Súčasťou konferencie budú kurzy prebiehajúce 11. 5. 2020 s témami:
- Multidimenzionálna a komprehensívna plynová chromatografia
- Od klasickej AAS po vysokorozlišovaciu
- Úvod do LC-MS/MS
TÉMATICKÉ OBLASTI
• kontrola kvality a bezpečnosti potravín
• environmentálna analýza
• klinická analýza, bioanalytické aplikácie
• forenzná a toxikologická analýza
• chemická analýza v priemysle a energetike
• odber a úprava vzorky
• vývoj analytických metód
• chemometria a informatika
udělila Cenu Karla Preise za rok 2019 Tereze Slaninové, Gabriele Broncové, Jiřímu Strausovi a Tatianě V. Shishkanové za práci "Vizualizace daktyloskopických stop pomocí vodivých polymerů".
Ve dnech 21. a 22. listopadu se na Fakultě chemické VUT v Brně konala studentská konference Chemie je život 2019.
V sekci doktorských studentů Organické, environmentální chemie a biochemie byla udělena Cena vědeckého výboru Ing. Alžbětě Nemeškalové za práci Use of neonatal meconium for amphetamine-type drug screening in newborns.
Gratulujeme!
Ve dnech 21. a 22. listopadu se na Fakultě chemické VUT v Brně konala studentská konference Chemie je život 2019. Jednu ze tří cen udělovanou v kategorii magisterských studentů získal Jan Vališ, student 1. ročníku oboru Analytická chemie a jakostní inženýrství. Jeho práce pod vedením Ing. Lucie Habartové, Ph.D. a doc. Ing. Jana Mareše, Ph.D. zabývající se tvorbou algoritmů pro automatizované zpracování Ramanových spekter zaujala odbornou porotu natolik, že byla oceněna Čestným uznáním. Gratulujeme!
V sekci doktorských studentů byla udělena Cena vědeckého výboru Ing. Alžbětě Nemeškalové za práci Use of neonatal meconium for amphetamine-type drug screening in newborns.
Přednáška profesora Thomase Giesena (Universita Kassel, Německo)
„Laboratory infrared spectroscopy and its application for astronomical observations“
v úterý 26. 11. 2019 od 15:00 v zasedací místnosti FCHI ve 4. patře (Budova A, VSCHT).
Budou představeny nejnovější výsledky astrofyzikální skupiny v Kasselu a překvapivé výsledky ze spektroskopických astrofyzikálních experimentů.
ABSTRACT: When the nuclear fuel of a star is exhausted and the temperature of the stellar surface drops to a few thousand Kelvin, small molecules containing refractory elements such as silicon, carbon, titanium or aluminum can be formed. In the outer regions of the stellar atmosphere and at decreasing temperatures, these molecules can build dust grains, which are partially destroyed by atmospheric shocks and the strong radiation field outside the stellar envelope. The shells of late-type stars, such as the carbon-rich star IRC+10216 or the oxygen-rich star VY Canis Majoris, contain a large variety of these small molecules. Most molecular detections and observations were made at mm- and submm-wavelengths, while some molecules, especially the centro-symmetric species, lacking a permanent electrical dipole moment, were observed through ro-vibrational transitions in the mid- and far-infrared range. The spectroscopic data for astronomical observations stem from laboratory groups world-wide, whose results are made available in the form of spectral line lists via molecular databases.The talk presents techniques to produce and spectroscopically investigate short-lived reactive molecules, like Si2C, 13CCC, TiO and AlO. Recent results of the laboratory astrophysics group in Kassel and astronomical observations will be presented.
Mgr. Alžběta Nemeškalová byla oceněna jako nejlepší přednášející v sekci analytika na setkání mladých chemiků na XIX. Interdisciplinary Meeting of Young Scientists.
22. 1. 2019 ve 14:00 vystoupí v posluchárně A402 prof. Richardson s přednáškou "Removing mitochondrial rust! A potential treatment strategy in the mitochondrial disease, Friedreich's ataxia." Všichni jsou srdečně zváni.
Čtvrtá soutěžní úloha "Kolonová chromatografie radioaktivní mědi" (autoři: Pavel Řezanka a Kamil Záruba, autoři překladu: kolektiv mentorů IChO) se týkala alternativního způsobu získávání izotopu mědi připravovaného pro diagnostiku nádorů metodou pozitronové emisní tomografie.
Dodatek k memorandu o spolupráci podepsali v úterý 3.7.2018 policejní prezident genmjr. Mgr. Tomáš Tuhý, Ph.D. a rektor VŠCHT Praha prof. Ing. Karel Melzoch, Ph.D. Spolupráce navazuje na úspěšně řešený projekt z programu Bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra.
Text dodatku se vztahuje k rozšíření uzavřeného memoranda mezi policii ČR a VŠCHT Praha. V tomto rozšíření bude kladen důraz na rozšíření odborné gesce policie ČR při řešení vědecko-výzkumných projektů spojených s digitalizací pachové signatury a s pokročilou chemickou analýzou pachových stop. Neméně významným cílem vzájemné spolupráce zaštiťované tímto memorandem bude udržitelnost projektů souvisejících s analýzou pachových stop a implementace vědecko-výzkumných poznatků do policejní praxe. Toto memorandum se vztahuje také na vzájemnou spolupráci v oblasti prezentace, školení a vzdělávání policistů ČR.
Ing. Lucie Habartová z Ústavu analytické chemie FCHI získala 1. místo v Best Poster Award 2018 na mezinárodní konferenci 10th International Society of Clinical Spectroscopy Meeting (SPEC 2018) konané 10. - 15. června 2018 ve skotském Glasgow. Oceněny byly výsledky její práce v oblasti biospektroskopie krevní plazmy pro diagnostiku neurodegerativních a nádorových onemocnění.
Doc. Sýkora vystoupí s prezentaci, ve které podá přehled svých dosavadních vědeckých a pedagogických aktivit a vize/koncepci vědecké práce a výuky v daném oboru. Půjde o prezentaci osobnosti zahrnující nejzajímavější výsledky v obou citovaných oblastech a jejich zasazení do mezinárodního kontextu.
METROHM Česká republika s.r.o. ve spolupráci s Odbornou skupinou analytické chemie a Odbornou skupinou elektrochemie České společnosti chemické vyhlašuje 12. ročník soutěže Cena Metrohm 2023.
Vyhlášená soutěž zahrnuje:
A. Cena Metrohm za nejlepší publikaci mladého chemika (do 35 let).
B. Cena firmy Metrohm za celoživotní přínos k rozvoji elektroanalytické chemie.
Dovolujeme si vás pozvat na přednášku profesora Martina Schmida z Universität Graz v Rakousku, která proběhne v úterý 30. 8. od 10 hodin v knihovně naší katedry. Prof. Schmid se zabývá analýzou dlouho známých i nově syntetizovaných psychoaktivních látek pomocí separačních analytických metod. Velká část jeho práce spočívá v analýze vzorků zabavených policií nebo získaných "legálním" nákupem přes internet. Převážně o této činnosti bude jeho přednáška, která by měla trvat 40-50 minut.
Místo konání:
Katedra analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, knihovna
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Katedra analytické chemie
a odborná skupina analytické chemie České společnosti chemické
si Vás dovolují pozvat na přednášku “HPLC (hi)story: Kolonové technologie”
Prof. Ing. František Švec, Dr.Sc.,
Farmaceutická fakulta, Univerzita Karlova, Hradec Králové,
Posluchárna CH2, Chemický ústav PřF UK na Albertově, Hlavova 8, Praha 2
V úterý 19. října 2021 ve 14:00 hodin
Soutěž mladých autorů v oboru spektroskopie pro rok 2020 |
|
|||
Spektroskopická společnost Jana Marka Marci vyhlašuje každoročně soutěž
pro mladé autory (do 35 let) v oboru spektroskopie, a to ve dvou kategoriích:
|
|
|||
|
|
|||
|
· A - diplomové práce
|
|
||
|
|
|||
|
· B - publikované původní práce, resp. soubor prací
|
|
||
|
|
|||
Podrobnosti vyhlášení soutěže a přihlášky na stránkách http://www.spektroskopie.cz/
|
|
|||
|
|
|||
Uzávěrka přihlášek je 7. dubna 2021.
|
Na stránkách VaV byly aktualizovány informace o aktuální výzvě GA ČR. Detaily jsou k dispozici zde.
Školní uzávěrka pro schválení financí je 12. dubna 2021.
Školní uzávěrka pro odevzdání Návrhu je 19. dubna 2021.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Katedra analytické chemie a odborná skupina analytické chemie České společnosti chemické si Vás dovolují pozvat na přednášku s názvem Oxidačně-redukční přeměny pohledem chemika i biologa, kterou přednese Prof. Ing. J. Vacek, PhD., FRSC., Ústav lékařské chemie a biochemie Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.
Dne 17. června 2020 proběhlo na VŠCHT setkání s novými potenciálními studenty programu Analytická a forenzní chemie. K přibližně 50 účastníkům nejprve promluvil pan děkan prof. Přibyl, pak následovala vystoupení garanta programu doc. Sýkory a vedoucího Ústavu analytické chemie prof. Setničky. Dále se studentům představila pracovnice děkanátu paní Svobodová, která odpovídá za administrativní a organizační zajištění. Na přednáškovou část navázala exkurze po třech vybraných laboratořích ústavu s příslušným výkladem. Potenciální studenti tak měli příležitost se blíže seznámit s náplní studijního programu i s technickým vybavením laboratoří a mohli pokládat dotazy.
Ve dnech 12. a 13. 2. 2020 se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy na Albertově v Praze konal již 23. ročník soutěže o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie "O cenu Karla Štulíka 2020".
Na druhém místě se umístila Bc. Věra Kantorová a na třetím místě Bc. Tereza Navrátilová.
Oběma gratulujeme!
(Další informace k nalezení v sekci Semináře nebo na stránkách soutěže.)
Na stupních vítězů na letošním ročníku Soutěže o nejlepší práci mladých autorů v oboru spektroskopie stanul Ing. Antonín Kaňa, který získal 2. místo v kategorii publikované původní práce, resp. soubor prací se souborem prací shrunutých do příspěvku: Omezení stanovení nanočástic metodou single-particle ICP-MS.
7. 12. 2018 v 9:30 vystoupí v posluchárně A02 prof. Wolfgang Lindner s přednáškou "The versatility of liquid chromatographic enantiomer separation concepts with focus on the potential".
Ústav analytické chemie VŠCHT Praha,
Katedra analytické chemie PřF UK a Česká společnost chemická
a Česká společnost chemiků, Odborná skupina analytické chemie
pořádají v rámci 5. ročníku další seminář
Perspektivy v analytické chemii 2018
jehož pokračování se uskuteční ve čtvrtek 26. 4. 2018 od 14.00 v zasedací místnosti FCHI VŠCHT. Podrobnosti naleznete v letáku ke stažení.
Seminář doktorandů
před obhajobou disertační práce se uskuteční
ve čtvrtek 5. 4. 2018 od 14 h v zasedací místnosti FCHI
(budova A, zadní schodiště, 4. patro)
Program semináře:
1) Ve 14:00 Ing. Lucie Habartová vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Chiroptická spektroskopie v diagnostice metabolických a nádorových onemocnění“
2) Ve 14:30 Mgr. Petr Doležal vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Analýza lidského pachu“
3) V 15:00 Ing. Vít Novák vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Modelování vibračních a spektroskopických vlastností molekul“
4) V 15:30 Ing. Václav Parchaňský vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Konformační studie molekul využívající Ramanovu optickou aktivitu“
V konferenčním centru VŠCHT Praha na Jižním Městě proběhla ve dnech 7. a 8. února 2018
SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ STUDENTSKOU VĚDECKOU PRÁCI V OBORU ANALYTICKÁ CHEMIE "O CENU KARLA ŠTULÍKA"
Jednalo se již o 21. ročník soutěže, které se tentokrát zúčastnili studenti českých i jedné slovenské VŠ. Podrobnější informace můžete nalézt
nebo
Seminář doktorandů
před obhajobou disertační práce se uskuteční
ve čtvrtek 25. 1. 2018 od 14 h v zasedací místnosti FCHI
(budova A, zadní schodiště, 4. patro)
Program semináře:
1) Ve 14:00 Ing. Jakub Koktan vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Surface modifications of magnetic nanoparticles for analytical and biomedical applications“
„Povrchové modifikace magnetických nanočástic pro analytické a biomedicinální aplikace“
2) Ve 14:30 Ing. Štěpán Eichler vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Speciační analýza selenu“
„Speciation analysis of selenium“
3) V 15:00 Ing. Jana Zemenová vystoupí s tezemi své disertační práce na téma:
„Utilization of LC-MS and immuno-methods in the study of lipopeptides potentially applicable as pharmaceuticals “
„Využití LC-MS a imuno-metod při studiu lipopeptidů potencialně využitelných jako léčiv“
Letošní soutěže, která probíhala na našem ústavu ve třech sekcích, se zúčastnilo 19 studentek a studentů. Za nemalou finanční podporu všech soutěžících děkujeme našim sponzorům!
Výsledky letošního ročníku naleznete zde.
Ústav analytické chemie VŠCHT Praha,
Katedra analytické chemie PřF UK a Česká společnost chemická
a Česká společnost chemiků, Odborná skupina analytické chemie
pořádají další seminář
Perspektivy v analytické chemii
jehož pokračování se uskuteční ve čtvrtek 20. 4. 2017 od 14.00 v zasedací místnosti FCHI VŠCHT. Podrobnosti naleznete v letáku ke stažení.
Ve dnech 8. a 9. 2. 2017 hostila Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Celostátní soutěž o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie.
Nás diplomant Bc. Patrik Fagan získal v této soutěži O cenu Karla Štulíka zvláštní cenu poroty za práci s názvem
Studium struktury heroinu v roztoku spektroskopickými metodami
Gratulujeme!
Práce Ing. Lucie Habartové oceněná Spektroskopickou společností Jana Marka Marci (výsledky) s názvem
Chiroptická spektroskopie v analýze reálných klinických vzorků
uspěla v kategorii publikovaných prací autorů do 35 let v soutěži O nejlepší odbornou práci mladých autorů v oboru spektroskopie 2016.
Gratulujeme!
Nová skripta jsou vhodná pro studenty zapsané na přednášky Analytická chemie I a II, Analytická chemie A a B a Moderní analytické metody pro nanotechnologie.
Studentům VŠCHT Praha jsou skripta dostupná on-line na stránkách Vydavatelství.
Dne 1.9.2016 se od 16.30 h uskuteční přednáška Angular and Internal-State Distributions of Photofragments Determined from Time-of-Flight Mass Spectrometry autorů W.E. Perreaulta, N. Mukherjee a R. N. Zareho, kterou přednese prof. Zare (web skupiny, oficiální stránka Stanfordské univerzity).
Přednáška, jejíž abstrakt je zde, se uskuteční ve Velké zasedací síni pražského zastupitelstva na Pražské radnici na Mariánském náměstí pod záštitou primátorky hl. m. Prahy.
Všichni zájemci jsou srdečně zváni!
V úterý 19.4.2016 od 13 h se bude konat další ročník oslavy rozkvětu sakur "Hanami-japonský svátek jara" v kampusu před budovou B.
Věděli jste, že sakury vysadili bývalí pracovníci našeho ústavu? Více zde.
Seminář pořádaný firmou PCS, spol. s r.o. a Skupinou atomové spektrometrie Ústavu analytické chemie VŠCHT Praha se koná 3. 3. 2016 od 14,30 hod v zasedací místnosti FCHI VŠCHT (budova A, zadní schodiště, 4. patro, č. dv. 402).
Na semináři vystoupí
- RNDr. M. Krupka, CSc., (PCS s.r.o.)
- RNDr. J. Maixner, CSc., (VŠCHT)
- Doc. Ing. B. Doušová, CSc., (VŠCHT)
- Ing. F. Blahovec (PCS s.r.o.).
Ocenění v žebříčku časopisu Týden
Ve dnech 3. - 4. února 2016 se konal 19. ročník Soutěže o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie "O cenu Karla Štulíka 2016", kterou pořádalo Ústecké materiálové centrum a Přírodovědecká fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Ostravě ve spolupráci s Českou společností chemickou.
V této soutěži obsadil 3. místo náš student Bc. et Bc. Jiří Trousil se svou prací Nanočástice rifampicinu pro léčbu tuberkulózy: příprava a fyzikálně-chemická charakterizace. Práci vypracoval pod vedením prof. RNDr. Vladimíra Krále, DSc. and Mgr. Martina Hrubého, Ph. D. z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.
Zvláštní cenu poroty získala studentka 3. ročníku bakalářského studia Kristina Matějková za práci na téma Stanovení stopových prvků ve vzorcích českého medu, kterou vypracovala pod vedením prof. Ing. Oto Mesteka, CSc.
Oběma oceněným gratulujeme! Další fotky naleznete zde.
Letošního ročníku SVK se zúčastnil rekordní počet soutěžících. Ve čtyřech sekcích bojovalo o vítězství celkem 24 studentek a studentů.
Vítězům gratulujeme!
Výsledky naleznete zde.
Každoročně v listopadu u příležitosti Dne otevřených dveří probíhá na VŠCHT Praha tzv. Studentská vědecká konference (SVK), na které studenti bakalářského a magisterského studia prezentují výsledky svých výzkumných prací. Letošní SVK proběhne v pátek 20. 11. 2015.
- Práce jsou rozděleny do více sekcí podle odborného zaměření.
- Každý soutěžící prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky a zároveň odevzdává plný text shrnující výsledky jeho práce.
- Za účast na konferenci se neplatí žádný registrační poplatek, naopak každý soutěžící obdrží "startovné" formou mimořádného stipendia.
- Stalo se již tradicí, že kromě hodnocení příspěvků komisemi složenými z pedagogů VŠCHT Praha jsou práce studentů hodnoceny a oceňovány (věcnými či peněžitými cenami) zástupci průmyslové sféry.
- Závazná přihláška do středy 21.10.2015 pomocí elektronického formuláře.
- Zaslání anotace ústavnímu koordinátorovi do pátku 6.11.2015.
- V pátek 20.11.2015 proběhne v dopoledních hodinách vlastní soutěž.